Ethereum Classic a Ethereum

Zapewne jesteś nowym użytkownikiem kryptowalut, i nie wiesz za bardzo, jak działa branża krypto. Lecz owszem, jesteś gotów odkrywać nowe rzeczy, co sprowadza nas do dwóch słynnych obecnie walut cyfrowych – Ethereum Classic i Ethereum. 

ETC i ETH? Jaka jest różnica?

Nim odpowiemy na to pytanie, najpierw omówmy różnicę pomiędzy soft i hard forkiem. (Soft i hard forki stosowane są do aktualizacji blockchaina.) Cóż, główna różnica między tymi dwoma forkami jest taka, że hard-fork nie jest kompatybilny wstecz. 

Kiedy już wprowadzisz hard-fork (jak Ethereum Classic), nie ma odwrotu. Hard fork Ethereum działa w ten sposób. Przed atakiem DAO stary i nowy łańcuch są do siebie podobne. Teraz te dwa łańcuchy są różne. Społeczność ETH ochrzciła nowy łańcuch jako Ethereum lub ETH. 

Ethereum Classic Wallpaper - ETC Cryptocurrency | Design wit… | Flickr

Atak DAO spowodował w DAO straty na 168 mln $. Hard fork jest utworzony celem zwrotu pieniędzy skradzionych użytkownikom Ethereum. Propozycja hard-forka wywołała kontrowersje w społeczności ETH. Nie wszyscy użytkownicy lubią hard fork. Odmówili więc korzystania z nowego blockchaina i wciąż korzystali ze starego blockchaina. Użytkownicy przeciwni hard fork nazwali go Ethereum Classic bądź ETC. 

Teraz przechodzimy do zaciekłej bitwy toczącej się w społeczności blockchain – Ethereum Classic kontra Ethereum.  Tak, zarówno ETC jak i ETH są do siebie podobne, ale mają też różnice. Omówmy szczegółowo Ethereum Classic i Ethereum. 

Czym jest ETC bądź Ethereum Classic? 

ETC jest to oparta o blockchain platforma obliczeniowa oferująca Maszynę Wirtualną Ethereum. (Maszyna ta może wykonywać skrypty przy użyciu wydajnej sieci międzynarodowej.) W ETC znajdziesz aplikacje, kryptowalutę, rejestr i usługi. 

Sporą zaletą Ethereum Classic jest to, ze nie musisz chodzić do banku, by zarządzać swymi pieniędzmi. Dzięki ETC możesz wdrażać i realizować inteligentne kontrakty.  Dlatego też z Ethereum Classic mógłbyś mieć programowalne pieniądze. 

To bardzo dobrze, lecz z ETC jest kilka problemów, jak następujące: 

  • Użytkownicy nie mają dostępu do nowej aktualizacji z łańcucha ETH. 
  • Brak kompatybilności wstecznej z Hard Forkiem Ethereum
  • Kategoria ciężka w społeczności ETH przechodzi do ETH 
  • Potencjalna nisza dla oszustów

Czym jest Ethereum? 

ETH uznawane jest za “nowy łańcuch” i posiada kapitalizację rynkową 24 mld $. Ethereum zajmuje drugą pozycję po Bitcoin jako najdroższa waluta cyfrowa. ETH odznacza się rewolucyjnymi zmianami (takimi jak przejście z POW do POS.) 

Jednym z głównych celów Ethereum jest zwrot właścicielom Ether skradzionego przez atakującego DAO. Dla wielu użytkowników cyfrowych, ETH symbolizuje zwycięstwo całej społeczności ETH. 

Pomimo jednak swej przydatności, istnieją również pewne wady: 

  • Jest w sprzeczności z formacją ETH
  • Przeciwko “kod stanowi prawo” i niezmienności

Ethereum przewyższyło atak DAO, i radzi sobie nawet lepiej. Według wielu użytkowników Ethereum jest lepsze od Ethereum Classic. Obecnie Ethereum kurs warte jest 15 razy więcej niż ETC kurs. Nie oznacza to jednak, że ETC nie ma przyszłości w świecie kryptowalut. 

Kto wie, może los się odmieni na korzyść Ethereum Classic w przyszłości? Do tego czasu ETC może wygrać bitwę Ethereum Classic kontra Ethereum. Pożyjemy, zobaczymy!